Müslüman kadının dış kıyafeti ne olmalı veya ne olmamalı

Müslüman kadının dış kıyafeti ne olmalı veya ne olmamalı

Kadın, fıtraten ilgi ve cazibe merkezli bir varlık olarak yaratılmıştır. Dolayısıyla erkek için kıymetli ve korunması gereken bir değer olduğundan kendisine zarar verebilecek her türlü tacizkar kem gözlerden de sakınması gerekmektedir. Bu hikmete binaen İslam dini âyet ve hadisler çerçevesinde kadına belirli bir tesettür ölçüsü getirerek onu koruma altına almıştır. Nitekim Âyet-i Kerime’de “Ey peygamber! Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, dış giysilerini üzerlerine bürünsünler”[1] buyurulmaktadır. Bu ayetten de anlaşıldığı üzere kadınların evlerinden dışarı çıktıklarında ev kıyafetleri ile çıkmamaları gerektiği açıkça ifade edilmektedir.

Konuyla ilgili şu ayette ise “Artık evlenme istek ve ümidi kalmamış yaşlı kadınların, güzellik ve süslerini yabancı erkeklere göstermemek şartıyla, dış giysilerini çıkarmaları günah değildir. Ancak olabildiğince iffetli davranmaları kendileri için daha hayırlıdır. Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla bilendir.”[2] yaşlı kadınların güzelliklerini belli etmeme şartıyla ev kıyafetiyle dışarı çıkabileceklerine ruhsat verildiği anlaşılmaktadır.

Bunun dışında özellikle genç kadınların vücut azalarını belli etmeyen geniş ve dikkat çekmeyen dış kıyafet giymeleri farzdır. Dolayısıyla bir bayanın kapalı olması yetmeyip, giydiği elbisenin Allah Tealâ’nın rızasına uygun ölçülerde olması gerekir. Bu meyanda bir bayanın dış kıyafeti olmaksızın mesela sadece pantolon, bluz vb. giysilerle mahremi olmayanların huzuruna veya çarşı-pazara çıkması vücut hatlarını belli edeceğinden haramdır.

Tesettür konusunda ihmal edilen diğer bir önemli husus da bazı bayanların başörtülerinin uçlarını toplayarak sadece kafa kısmını örtmeleridir ki bu tarz bağlayanların boyun kısımları sık sık açılmaktadır. Halbuki konuyla ilgili bir âyette Baş örtülerini yakalarının üzerine koysunlar (göğüs ve boyunlarını göstermesinler).[3] buyurularak kadınların başörtülerini ceyb/yaka kısmından aşağı serbest bırakarak göğüs kısmının belli olmayacak şekilde örtülmesi emredilmektedir. Dolayısıyla son dönemlerde yaygınlaşan bu tarz bir başörtü tesettürden çok moda haline dönüşmüştür. Bir de bu rengarenk başörtünün üzerine bir gözlük yerleştirilince bu örtünün tamamen hobi haline dönüştüğü anlaşılmaktadır. Nitekim imam Buhârî’nin de rivayet ettiği bir hadis de Efendimiz bu durumun vahametine şöyle dikkat çekmektedir:“Nice kadınlar var ki bu dünyada giyiniktir fakat ahirette çıplaktır.”[4]

[1] Ahzâb, 59.

[2] Nur, 60.

[3] Nur, 31; وَلْيَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلٰى جُيُوبِهِنَّۖ ; bknz. Ali Fikri Yavuz Meali

[4] Buhârî, “Fiten” 6; رُبَّ كَاسِیَةٍ في الدُنْیَا عَارِیَةٌ فِي اللآخِرَةِ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir