Burun estetiği

Burun estetiği

232 görüntülenme
0
0 Yorum

Selamünaleyküm hocam,

Ben üniversite öğrencisiyim. Sosyal hayatta aktif olmayı çok seviyorum fakat çoğu kez özgüvensizce geri çekiliyorum. Bunun sebeplerinin başında ise burnumun çok bariz şekilde yamuk ve kemikli olmasi sebebiyle kendimi çirkin hissediyorum. Ayrıca nefes almam da sorunlu. Bu durum benim ozguvenimi zedeliyor. Bir de çocukluğumdan beri burnum hakkında gelen hakaretvari sözler vs. de beni bu karara itti. Yaratılışa aykırı bir şekilde fazla kavisli ya da minnacık bir burun değil, doğal sanki estetiksiz bir burun gibi gözükmesini istiyorum. Bu söylediklerim doğrultusunda düşünürseniz benim estetik ameliyat yaptırmamın hükmü nedir?

fetva Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Haziran 24, 2024
0

Kişinin burun deliklerinde et parçası vs. bulunması sebebiyle nefes alma sıkıntısı söz konusu ise tıbbi bir müdahale yapılması caiz olabilir. Aksi takdirde daha güzel görünme veya karizmatik bir görünüm kazanma gayesine matuf fiziksel değişiklikler fıtratı bozma kabul edilerek haram kılınmıştır. Nitekim bu konuda Abdullah b. Me’sud’un rivayet ettiği şu hadis önemli bir uyarı olarak karşımıza çıkmaktadır.

“Allah, dövme yapan ve yaptırana, saç ekleyene ve ekletene, kaşını alan ve aldırana, güzellik için dişlerinin arasını seyrekleştiren ve Allah’ın yarattığını değiştiren kadınlara lanet etsin!”[1]

Dikkat edilirse mezkûr hadiste dövme ve kaş alma gibi vücutta kalıcı bir etki bırakmayan fiillerin haram kılınması, zaruri olmayan burun estetiği ameliyesinin de caiz olmadığını ortaya koymaktadır. Yapılan istatistiklere göre gençler ve çalışan evli bayanlar arasında adeta hastalık haline gelen burun estetiği ameliyesinden şiddetle uzak durulması gerekmektedir. Burun estetiği yaptıranların ve boşanma davası açanların çoğunun çalışan kadınlar olduğu[2] gerçeği göz önüne alındığında mezkûr hadiste zikredilen “Allah’ın yarattığını değiştiren kadınlara lanet etsin!” kısmı daha iyi anlaşılmaktadır.

İnsanoğlundaki ebedi yaşama, ölümsüz olma, hiç olmazsa uzun yaşama hırs ve arzusunun bir tezahürü olan bu fiziki müdahaleler genellikle kişiyi haramlara sürüklediği, tamamen dünyaperest yaptığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda bu yasakla Allah’ın kullarını ebedi hayata hazırladığı kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Unutmayalım ki “bundan bir şey olmaz” diyerek ıskaladığımız ve hafife aldığımız pek çok yasaklar ruhumuzu nice büyük haramlara hazırlayan hayati ihmallerimizdir.

[1] Buhârî, “Libâs”, 84; Müslim, “Libâs”, 120;‎”لَعَنَ اللَّهُ الْوَاشِمَاتِ وَالْمُسْتَوْشِمَاتِ وَالْوَاصِلَة وَالْمُسْتَوْصِلَة…. ألنامصة والمتنمصات، والمتفلجات للحسن المغيرات خلق الله ‏تعالى.”

[2] https://www.vanityestetik.com/blog/kimler-daha-cok-estetik-cerrahi-yaptirmayi-tercih-ediyor/

fetva Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Haziran 24, 2024
1 cevaptan 1'ini inceliyorsun, tüm cevapları görmek için buraya tıklayın.