Tesettürlü bir bayanın resimlerini internette yayınlaması caiz mi?

Tesettürlü bir bayanın resimlerini internette yayınlaması caiz mi?

Öne Çıkarılan46 görüntülenme
0
0 Yorum

Tesettürlü bayanların ( tesettüre uygun olarak giyinen bayanın) kendini sosyal medyada paylaşması uygun mudur

fetva Düzenlenmiş soru Temmuz 6, 2024
0

Tesettür “örtünmek” demektir. Allah’ın Müslüman bir kadına örtünmesini emrederken gayesi onu yabancı gözlerin fitnesinden yani ırz ve namusuna gelebilecek her türlü tehlikeden korumaktır.

İnternet veya başka yerlerde kadının herhangi bir resmini paylaşması tesettürün izah ettiğimiz gayesiyle taban tabana zıt bir harekettir. Yabancı erkekler tarafından görülmesi tesettürün aksine bir TEŞHİRdir. Bu da haramdır.

Nitekim Allah Teala “وَلَا يَضْرِبْنَ بِاَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْف۪ينَ مِنْ ز۪ينَتِهِنَّۜ”  “Yolda yürürken tanınmak, bilinmek, (kendilerine bakılsın) diye ayaklarını (ayakkabılarını) dahi yere vurmasınlar!” ayetiyle dikkat çekmemeyi emretmektedir.

Bir bayanın resimlerini internette TEŞHİR etmesi ise yolda topuklu vs. ayakkabı giyerek erkeklerin dikkatini çekmek isteyen kadının cürmünden daha büyüktür. Zira yolda bu şekil yürüyen kadın, yol boyu günah kazanırken internette, afişlerde veya başka yerlerde aylarca hatta yıllarca bakılacağından her bakanın günahına ortak olacaktır.

fetva Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Temmuz 6, 2024