Evde fotoğraf bulundurmak

Evde fotoğraf bulundurmak

218 görüntülenme
0
0 Yorum

Selamünaleyküm hocam nasılsınız?

Evde fotoğraf bulundurmak ve çocukların çizdiği resimleri eve asmak, üzerinde resim bulunan kıyafetleri giyinmekle ilgili hükümler nelerdir?

Acaba kapalı dolaplarda dursalar durum ne olur? Allah razı olsun

fetva Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi Haziran 17, 2024
1

A.SELAM

Efendimiz (s.a) “İçerisinde köpek ve resim/heykel bulunan eve Melekler, girmezler” buyurmaktadır. (Buhârî, “Libas”, 88; Ebû Davûd, “Libas”, 47).

Bu hadisin vürut sebebi yani neden söylendiğine dair olayı anlatan hadisi aşağıda okuduğumuzda evlerde açıkta resim bulundurmanın hiç de yabana atılmayacak bir durum olduğu anlaşılacaktır.

Hz. Aişe (r.a) anlatıyor: “Cibril, belli bir saatte geleceğine dair Peygamberimizle kararlaşmıştı. Fakat belirtilen an gelmişti. Cebrail ise Efendimiz’e (s.a) gelmemişti. 

Hz. Aişe der ki: “Peygamberimizin elinde bir asa vardı. Elindeki asayı atarak: “Allah (c.c) da, elçileri de sözünden caymaz” dedi. Sonra etrafına bir göz atınca bir de ne görsün! Sedirin altında bir köpek yavrusu, (duruyor). Bunun üzerine; “Bu köpek (buraya) ne zaman girdi?” buyurdu. Ben de “Vallahi bilmiyorum” dedim. Emri üzerine köpek çıkarıldı. Hemen peşinden Cibril geldi. Resûlullah: “Sen bana söz verdin. Senin için burada oturup bekledim ama gelmedin” buyurdu. Cibril: “Evinin içindeki köpek gelmeme engel oldu. Çünkü biz (melekler) içinde köpek ve resim bulunan eve girmeyiz” cevabını verdi.’’[1]

Kısaca bu ve benzeri hadisler bir Müslümanın evinde süs köpeği beslemesinin ve açıkta canlı varlıkların resimlerini asmasının veya insan veya hayvan heykellerini bulundurmasının caiz olmadığını aksi halde rahmet meleklerinin bu gibi yerlere giremediğini ifade etmektedir.

[1] Buhârî, “Libâs”, 88.

fetva Cevaplanan soru Haziran 9, 2024